Do sada sam opisao tehnike za seo optimizaciju za tražilice na stranici i izvan nje (on-site i off-site seo optimizacija), a sad ću završiti seriju članaka o naprednoj seo optimizaciji s tehničkim čimbenicima koje morate svladati kako biste ostvarili najveći promet na vašoj web-lokaciji.
Top 5 tehničkih problema na web stranici:
- (ne)-indeksiranost web stranice
- spora web stranica
- problemi sa serverom
- izostanak korištenja Search Console
- linkovi koji ne rade
Naprednu SEO optimizaciju smo podijelili u 3 dijela:
- On-page SEO – optimizacija sadržaja koji se nalazi na vašoj web stranici.
- Off-page SEO – broj i kvaliteta linkova koji su povezani s vašom web stranicom
- Tehnički SEO – rad na tzv. tehničkim faktorima koji utječu na brzinu rada vaše web stranice i mogućnost da ju tražilice indeksiraju, i kategoriziraju
Meni je tehnički dio SEO optimizacija najdraži jer tu uvijek radim fino poliranje web stranice. Optimizacija WordPress web stranice mi je uvijek nova prilika da pokušam primijeniti nove dodatke i tehnike za najbolji rad web stranice.
Ova lista za tehnički dio napredne SEO optimizacije ispod je napravljena kao lista zadataka koju provjeravamo sa svakom web stranicom kako bi postigli što bolje efekte. Međutim, vrijedi spomenuti da je to lista stvari koje međusobno djeluju, dakle, niti jedna stavka nije tzv. deal-breaker, i da će baš zbog toga vaša web stranica biti bolje rangirana (Google koristi više od 200 faktora za rangiranje web stranica).
SEO lista za naprednu tehničku SEO optimizaciju
1. Provjerite da li je Google indeksirao vašu stranicu:
Ovo je prvi, lagani, ali izuzetno važni test koji će vam reći da li je Google uspješno indeksirao vašu web stranicu. Ako nije indeksirana, ne možete se rangirati. Kratko i jednostavno. Indeksirana web stranica zapravo znači da se vaša web stranica nalazi u Googleovoj bazi podataka i da postoji mogućnost da će se pojaviti kao rezultat kod pretrage na tražilici. Ako želite provjeriti da li je web stranica rangirana, u polje za pretragu upišite bez navodnika:
site:imewebstranice.hr

Iz primjera je vidljivo da je Google indeksirao trenutno 4890 stranica na domeni neomedia.hr.
Ako vam se prikaže da je Google indeksirao 0 ili jako mali broj stranica, potrebno je istražiti zašto se to dogodilo. Najčešće je to zbog greške u robots.txt datoteci, ili je Google kaznio stranicu iz nekog razloga, ili jendnostavno ne zna za nju, i potrebno ju je poslati Googleu da ju indeksira (kroz alat Search Console tj. bivši Webmaster Tools).
2. Provjerite brzinu vaše web stranice:
Alat koji koristim za analizu brzine web stranice je gtmetrix.com. Alternativa je PageSpeed Insights. Ono što je dobro kod oba alata je da jednostavno možemo otkriti koji dio web stranice nije dobro dorađen i što trebamo napraviti da ju ubrzamo. Brza web stranica nije samo benefit za vaše posjetitelje, nego je vrlo važan faktor kod rangiranja web stranice.
Brzina web stranice je izuzetno važna, i cilj treba biti ispod 3 sekunde da se učita web stranica. Iako 3 sekunde je stvarno kratko vrijeme, stopa napuštanja web stranice koja je spora je vrlo visoka. Prema nekim istraživanjima, čak 47% posjetitelja će napustiti web stranicu ako se nije učitala unutar 2 sekunde. Dakle, sa sporom web stranicom vi doslovno gubite novac.
Ako želite optimiziranu web stranicu pošaljite nam upit.
3. Otkrijte i ispravite probleme s hostingom web stranice:
Postoji mogućnost da hosting web stranice ne radi dobro tj. server na kojem se nalazi web stranice šalje grešku kod zahtjeva (engl. response code). Iako se to kod normalnog pregledavanja web stranice to možda ne primijeti, najbolji alat za provjeru tih grešaka je unutar Google Search Console.
Unutar SearchConsole alata fokusirajte se na 2 izvještaja: “Pokrivenost” i “Upotrebljivost za mobilni web”.

Normalno je da se s vremena na vrijeme pojave neke greške (recimo greška 500). Ali ako imate više od 10 grešaka dnevno svakako trebate kontaktirati web dizajnera kako bi se taj problem riješio.
4. Upoznajte i ovladajte sa svim opcijama u Search Console:
Search Console je izvrstan alat s kojim možete uočiti što se događa s vašom web stranicom. Pored toga što vas može upozoriti na greške koje su događaju na web stranici, postoje i druge vrlo korisne stvari:
- Možete poslati Googleu link ili cijelu web stranicu da ju indeksira
- Možete provjeriti koje sve upite koriste posjetitelji da bi posjetili vašu web stranicu
- Možete provjeriti ranking web stranice za određeni upit
- Možete vidjeti iz koje zemlje ili s kojim uređajima posjetitelji dolaze na web stranicu
- Možete provjeriti koje sve web stranice imaju poveznicu na vašu web stranicu i s kojim tekstom
- Postoji opcija “Dohvati kao Google” s kojom možemo vidjeti kako Google bot vidi web stranicu
Search Console neće samo upozoriti na propuste – on pokazuje i sve dobro što radimo s web stranicom. Možemo uočiti koje su ključne riječi tražene i vidjeti u kolikoj količini i ta nam informacija može biti jako korisna kada želimo strukturirati sadržaj web stranice.
5. Provjerite i popravite sve linkove koji ne rade:
Google koristi preko 200 faktora s kojim rangira web stranicu i linkovi koji ne rade s vaše web stranice su negativni faktor. Postoji nekoliko besplatnih alata koje možete koristiti za tu provjeru – jedan od onih koje ja koristim je brokenlinkcheck.com. Stranica je super jednostavna, dovoljno je upisati link do web stranice i alat će sam pronaći sve linkove koji ne rade. Kada pronađete linkove koji ne rade, ispravite ih ili obrišite ako više nisu relevantni ili korisni.

Za kraj, ovdje je nabrojano top 5 tehničkih problema kod SEO optimizacije (ne-indeksiranost web stranice, spora web stranica, problemi sa serverom, problemi vidljivi u Search Console, linkovi koji ne rade), ali uz njih postoje i neki drugi problemi koji se mogu pojaviti. Ova lista će biti dobar početak i čini izvrstan start za krenuti s popravkom problema na web stranici.
Naprednu SEO optimizaciju uvodimo kao dio naše standardne procedure kod pokretanja web stranice. Kod svih web stranica koje radimo uvijek radimo osnovnu ili naprednu SEO optimizaciju. Nadam se da će vam savjeti iz članka pomoći da i sami optimizirate stranicu za tražilice.
Ako želite profesionalne, optimizirane, moderne i funkcionalne web stranice koje ćete kasnije sami ažurirati, pošaljite nam upit.