Brzina učitavanja web stranice (brzina web stranice) jedan je od faktora kojeg Google uzima u obzir od 2010. godine kod rangiranja na tražilici prilikom pretraživanja. To znači, što vam se web sporije učitava, bit ćete lošije pozicionirani prilikom pretraživanja, a što vam se web brže učitava, vaša pozicija će biti bolja. Kada posjetitelj po prvi puta dođe na Vašu stranicu imat ćete samo nekoliko sekundi da mu zaokupite pažnju i da ga uvjerite da se vrijedi zadržati na stranici.
Prije poduzimanja bilo kakvih aktivnosti za poboljšanje brzine učitavanja weba, najbolje je napraviti analizu web stranice pomoću online alata. Alata za analizu brzine web stranica ima više, no onaj koji redovno koristim je gtmetrix.com Ta stranica vam treba biti prvi korak koji će vas usmjeriti na najvažnije stvari koje bi trebalo popraviti. Također, putem nje možete pratiti koliki ste napredak ostvarili.
Metrike koje pratimo su:
1) Page Speed Score (više je bolje, iznad 90% je izvrsno)
2) YSlow Score (više je bolje, iznad 85% je izvrsno)
3) Fully Loaded Time (manje je bolje), ispod 3 sekunde je izvrstan rezultat
4) Total Page Size (manje je bolje, izvrsno je ispod 1MB, to znači da će se stranica učitati za oko 3-5sec u prosjeku)
5) Requests (manje je bolje, u idealnom svijetu bi bio 1, ali rezultat manji od 30 je jako dobar)
Primjenom samo osnovnih koraka, rezultati za ovu stranicu su odlični:
Kako ubrzati WordPress?
Vi sami možete učinite određene stvari kako bi to poboljšali, pa evo 5 savjeta za to:
- Izaberite dobar hosting
Hosting (smještaj) za vašu web stranicu je prvi i najvažnije korak prilikom optimizacije. Savjeti koje dajemo svim klijentima su uvijek:
– Izaberite lokalni (europski) hosting ako vam je stranica lokalna
– Hosting paket na SSD disku je bolji od običnog
– za početak vam je dovoljan i tzv. shared (dijeljeni) hosting, no s vremenom kada stranica bude imala povećan broj posjetitelja, treba bolji server
- Optimizirajte slike
Ovo je korak koji mnogi zaboravljaju a najjednostavnije je za napraviti. Ako na web stranicu stavite velike slike, onda će se ona i dulje učitavati. Preporuka je prije objave slika na web stranici da im smanjite veličinu. Photoshop i GIMP imaju tu opciju već ugrađenu: dovoljno je prilikom spremanja slike da odaberete File>Save for web i program će sam optimizirati veličinu slike. Uvijek pokušate ako je moguće da su vam slike manje od 200kB.
- Koristite caching
Ukratko, caching je mogućnost da vam internet preglednik preuzme kompresirane i unaprijed spremljene datoteke. Ovo inače možete kroz više načina, ali za WordPress je najjednostanije rješenje instalacija plaćenog (pr. WP Rocket) ili besplatnog (pr. WP Fastest Cache) dodatka. Obadva sam testirao bezbroj puta i jako su dobri. WP Rocket ima više mogućnosti, i za naprednije je korisnike.
- Redovito ažurirajte CMS, temu i pluginove
Iako ovo zvuči jasno samo po sebi, ponekada to zanemarujemo. Redovito ažuriranje je bitno iz nekoliko razloga: sigurnost, performanse, novi standardi. Isto kao što se vaše računalo ažurira i dodaju nove, poboljšane verzije programa, tako treba i web stranicu održavati.
- Koristite CDN (Content Delivery Network)
CDN možemo zamisliti kao distribuirani hosting. Odnosno, vaša web stranica se ne nalazi više na samo jednom serveru i s njega se šalje svim posjetiteljima, nego posjetitelji sadržaj dobivaju s par desetaka lokacija diljem globusa. Do sada su nam se 3 CDN-a pokazala kao najbolja: CloudFlare, KeyCDN, i MaxCDN.
Bonus savjet:
Ako koristite WP-Rocket plugin ili neki drugi koji ima te mogućnosti, obavezno uključite opcije za minifikaciju, kompresiju i konkatenaciju (spajanje više datoteka u jednu). Ovo se koristi kako bi se smanjila veličina web stranice koja se učitava, te da bi se smanjio opterećenje i broj zahtjeva prema serveru.
Iako ima još puno savjeta za fino poliranje i optimizaciju web stranice koji se primjenjuju na velike i posjećenije webshopove ili blogove, za početak primjena ovih savjeta je dovoljna. Rijetko kada radimo do te mjere da stranicu optimiziramo da imamo savršene ocjene, pogotovo
kada nije vrijedno vremena zbog 2-3% boljih rezultata potrošiti par sati
Nemojte ignorirati brzinu učitavanja weba već pokušajte poraditi na njoj kako bi uz dobar sadržaj bili što bolje pozicionirani na tražilici.
Ako želite optimizirane, moderne i funkcionalne web stranice koje ćete kasnije sami ažurirati, pošaljite nam upit.