Što se događa sa isteklom domenom koja nije obnovljena na vrijeme?


()

Nedavno smo imali situaciju s klijentom kojem je istekla domena, tj. nije ju obnovio i produžio registraciju, i webshop mu nije radio približno 36 sati. Budući da mu je webshop najbitniji za poslovanje tvrtke jer preko njega vodi prodaju svojih proizvoda, ostvario je veliki gubitak. Domenu je brzo obnovio, i web stranica je proradila.

Kao što gradovi, ulice, knjige, filmovi, automobili pa i sve drugo imaju svoja imena (nazive), tako i vaša web stranica mora imati ime. To ime web stranice je zapravo vaša domena. Domena se sastoji od dva (2) dijela: naziv (ime) domene i ekstenzija.

Primjer: neomedia.hr – neomedia je ime domene, a .hr je ekstenzija

Već smo pisali o tome što su domena i hosting, te objasnili koje su razlike i cijene. U ovom članku prolazimo suprotnu stranu – prvo smo domenu kupili, pa smo je zaboravili “obnoviti”. Obnova domene zapravo znači da smo produlji naše vlasništvo nad domenom za dodatnu godinu ili više godina ako smo unaprijed zakupili. Ako se to ne dogodi, to znači da je domena istekla i web stranica više ne radi.

Na internetu trenutno postoji 1542 vršnih ekstenzija domene (podaci od 12. lipnja 2018). S time da se taj broj može promjeniti sa vremena na vrijeme - nove se dodaju, stare se brišu
Na internetu trenutno postoji 1542 vršnih ekstenzija domene (podaci od 12. lipnja 2018). S time da se taj broj može promjeniti sa vremena na vrijeme – nove se dodaju, stare se brišu

Kada kupite domenu, to zapravo ne znači da ste vi vlasnik domene vječno, nego ste vi u biti privremeni vlasnik domene. Najčešće se domene zakupljuju na period od godine dana. Tako da je domenu za 365 dana potrebno opet produžiti, kako domena ne bi istekla. Za domenu se kaže i da se ona registrira na određeni period (isto kao što npr. moramo registrirati auto kako bi ga smjeli voziti).

Drugi bitan razloga zašto je potrebno obnoviti registraciju domene je mogućnost da ako ne obnovite domenu netko ju može registrirati umjesto vas, i preuzeti vlasništvo nad njom.

Postoji par osnovnih pojmova o vlasništvu nad domenama koje trebamo znati:

  • REGISTAR – organizacija (tvrtka) koja je odgovorna za održavanje baze podataka domena za specifičnu vršnu domenu (TLD; engleski: Top Level Domain; nacionalna ili komercijalna domena) – kao što su .hr, .com, .net itd.
  • REGISTRAR – organizacija (tvrtka) koja ja autorizirana da registrira domene
  • PREPRODAVAČ (RESELLER) – organizacija (tvrtka) koja provodi postupak registracije domene i registrira ju u ime vlasnika (pr. Neomedia registrira domene za svoje klijente kako bi im olakšala posao)
  • VLASNIK domene – osoba ili tvrtka koja kupuje i “vlasnik” je domene određeno vrijeme. Strogo gledano, vlasnik domene ju samo kontrolira, nije trajni vlasnik.

Drugim riječima, vlasnik domene kontaktira preprodavača koji obavlja administraciju kod registrara koji sve zabilježi u registrar domena 🙂

Naravno, ako želite kupiti domenu kod preprodavača, ona prvo mora biti slobodna za registraciju.

 Ako je istekla domena, najčešće vas dočeka ovako nešto kada pokušate posjetiti svoju web stranicu.
Ako je istekla domena, najčešće vas dočeka ovako nešto kada pokušate posjetiti svoju web stranicu.

Čak i kada je istekla domena, može se produžiti registracija

Kada se vrijeme koje je domena registrirana približava kraju, potrebno je obnoviti domenu kako domena ne bi istekla. Ako je prošlo vrijeme registracije, i domena je istekla, dogodit će se nekoliko stvari. Specifično je za svakog preprodavača ali uglavnom svaki slijedi iste korake. Donosimo korake koje primjenjujemo prema klijentima kada se nosimo s domenama koje nisu obnovljene na vrijeme:

  • 1) *Skoro* istekla domena – šaljemo nekoliko upozorenja klijentu da će domena uskoro isteći. Na dan kada domena istekne, web stranica prestaje s radom jer naziv domene više nije zamjena za IP adresu servera
  • 2) Grace period – vrijeme u kojem je domena službeno istekla, ali se još uvijek može obnoviti i nastaviti vlasništvo. Uglavnom traje oko 45 dana.
  • 3) Grace period s mogućnosti otkupa – vrijeme u kojem je još uvijek moguće obnoviti domenu, ali uz otkupninu. Otkupninu određuje ICANN. Taj period u pravilu traje 30 dana, i otkupnina trenutno iznosi 175$ plus cijena obnove domene.
  • 4) Istekla domena – ako je prošla svaka mogućnost obnove domene, domena je trajno istekla, i više niste vlasnik domene.

Ovisno o domeni i preprodavaču, nekoliko je mogućnosti:

  • 1) Prednarudžba (Backorder) – ako je netko napravio prednarudžbu domene, dobiti će obavijest da je domenu moguće kupiti
  • 2) Aukcija – ako nema prednarudžbi, onda domenu može kupiti osoba na aukciji koja ponudi najveću svotu novca
  • 3) Rasprodaja – kada ne bude ni prednarudžbi ni aukcija za pojedinu domenu, onda preprodavač može ponuditi domenu po jako sniženoj cijeni.
  • 4) Povratak u registar – na kraju svog životnog puta domena se vrača ponovno na početak – u registar, označava se kao slobodno, i bilo tko je može kupiti po regularnoj cijeni.

Zaključak: pazite da obnovite domenu na vrijeme.

Za kraj – klijent kojemu je istekla domena, našao se u tzv. Grace periodu, i omogućena mu je obnova domene. Webshop opet radi punom parom 🙂


Za naše klijente, mi vodimo brigu o obnovi domena, i radimo sve administrativne poslove te brinemo da domena ne istekne. Ako želite registrirati domenu preko nas, mi ćemo napraviti sav administrativni postupak za vas. Za sva dodatna pitanja slobodno nas kontaktirajte.

Da li vam je ovaj članak koristan?

Ocjenite članak, i pomognite nam pisati što kvalitetnije tekstove!


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.